Istnieje bardzo łatwy sposób na przyspieszenie nauki słów podczas nauki języków obcych o którym prawie nikt nie mówi. Sposób ten nie tylko przyspiesza naukę, ale co ważniejsze, pozwala na znacznie bardziej płynne używanie obcych słów w komunikacji.

Tym sposobem jest dwukierunkowa nauka słów w języku obcym.

Co to jest dwukierunkowa nauka słów?

Załóżmy, że uczysz się języka angielskiego. Nauka dwukierunkowa polega na tym, żeby uczyć się słów w dwóch kierunkach – z angielskiego na polski i z polskiego na angielski.

Na początku to może wydawać się dziwne. Większość osób w tym momencie zadałaby pytanie:

Ale po co uczyć się w dwóch kierunkach, skoro jeśli znam tłumaczenie z angielskiego na polski, to oznacza, że jednocześnie znam tłumaczenie z polskiego na angielski?”

Niestety to tylko pozory. Nasz mózg “zachowuje” się inaczej niż nam się wydaje.

W dużym uproszczeniu – dla mózgu tłumaczenie w dwóch kierunkach stanowi dwie odrębne do zapamiętania informacje. Informacje te mogą być dla nas mniej lub bardziej “dostępne”. Możemy przywołać je z pamięci szybciej, wolniej, lub wcale – jeśli słabo się w niej “zapisały”.

Zupełnie inaczej, z punktu widzenia przetwarzania tych informacji, czyta się angielską książkę i tłumaczy na język polski, niż polską książkę na język angielski.

Teoretycznie treści są tożsame, ale w praktyce ich przetwarzanie jest inne.

Jeśli miałeś kiedyś dwukierunkowy sprawdzian z języka angielskiego, to doskonale rozumiesz o czym piszę.

Dwukierunkowa nauka słów, a sytuacja komunikacyjna

Częsty przypadek: Uczmy się tłumaczenia angielskich słów na język polski – w jednym kierunku. W trakcie rozmowy z obcokrajowcem okazuje się, że całkiem sporo rozumiemy, ale trudno jest nam mówić. Znasz to uczucie? No właśnie…

Nauka dwukierunkowa bardzo ułatwia komunikację dwukierunkową. Zapewnia większą efektywność i swobodę językową, zarówno kiedy musisz “przetłumaczyć” sobie to co Twój rozmówca powiedział, jak i wtedy, gdy chcesz mu odpowiedzieć.

Oczywiście w sytuacji, kiedy biegle znasz język i “myślisz w języku rozmówcy” to odpowiadasz automatycznie w języku rozmówcy, bez podświadomego tłumaczenia sobie “w głowie” na język polski. Jednak jest to sytuacja wyjątkowa i nie dotyczy większości ludzi.

Większość ludzi, którzy uczą się języków w sposób tradycyjny (szkoła, szkoła językowa, gramatyka, książki do nauki języka), nigdy nie dojdzie do tego etapu – chyba, że zmienią metodę nauki.

Najważniejsze w rozmowie jest możliwie szybkie przywoływanie z pamięci potrzebnych nam słów – dzięki temu rośnie pewność siebie. Wyższa pewność siebie przekłada się na większą chęć do komunikacji, co z kolei oznacza dużo lepsze efekty samej nauki i ogromna satysfakcję.

Dwukierunkowa nauka słów daje:

  • bardziej trwałe zapamiętanie słów, zwrotów, a nawet zdań
  • szybsze ich użycie w sytuacji komunikacyjnej – co może mieć kluczowe znaczenie dla rozmowy
  • większą pewność siebie w rozmowie
nauka angielskiego fiszki angielski

Pakiety Słów do Nauki Angielskiego

Wszystkie pakiety słów w jednym miejscu.

Wybierz Pakiet

Co zrobić, żeby efektywnie uczyć się języków obcych w dwóch kierunkach?

Jest kilka ważnych aspektów:

  • Zachowaj odstęp między słowami. Załóżmy, że masz listę 50 słów do nauczenia. Tłumaczenie z angielskiego na polski nie powinno być obok tłumaczenia z polskiego na angielski.

Jeśli będziesz się uczył w ten sposób, to osiągniesz złudne poczucie znajomości tłumaczeń w dwóch kierunkach, nawet w sytuacjach, kiedy tak nie będzie. Pomiędzy nauką tych słów musi minąć jakiś czas – choćby 5-10 minut.

  • Ucz się wielu słów za jednym podejściem – przynajmniej 15. Jeśli będziesz uczył się 5 słów, to nawet zachowując odpowiednie odstępy między nimi nie nauczysz się ich skutecznie.

Żeby mówić o skuteczności zapamiętania, Twój mózg musi mieć wystarczająco dużo słów, które w naturalny sposób niejako “zakłócają” proces nauki sąsiednich słów.

Wtedy, jeśli prawidłowo “przywołasz” tłumaczenie danego słowa w dwóch kierunkach, można mówić, że udało Ci się je w danym dniu zapamiętać.

  • Zachowaj kilkudniowe odstępy. To że nauczyłeś się danych słówek dzisiaj, nie oznacza, że zapamiętałeś je na stałe.

To tak nie działa. Ludzki mózg zapamiętuje na stałe informacje, które są mu wielokrotnie powtarzane w konkretnych odstępach czasu.

Badania wskazują, że aby dana informacja została zapamiętana, powinna być powtórzona około 7 razy w różnych odstępach czasu. Mechanizm ten określany jest jako krzywa zapominania. Więcej o krzywej zapominania napisałem tutaj >>>

  • Powtarzaj wymowę – koniecznie na głos. Powtarzanie prawidłowej wymowy jest bardzo istotnym elementem nauki słów w dowolnym języku obcym.

Dzięki temu angażujesz różne obszary mózgu podczas ćwiczeń, co dla mózgu jest sygnałem, że “dzieje się coś ważnego” co jest warte zapamiętania.

Oprócz tego ćwiczysz aparat mowy, dzięki czemu nabierasz pewności siebie i śmielej wchodzisz w sytuacje komunikacyjne.

Być może wyda Ci się to dziwne, ale na początku nie przejmuj się zbytnio akcentem i dokładnością wymowy – nawet niechlujna wymowa jest lepsza niż jej brak.

W całej zabawie z nauką języków chodzi o to by jak najszybciej nabrać pewności siebie i chęci do komunikowania się, dlatego powtarzaj wymowę na głos.

Jak ułatwić sobie dwukierunkową naukę słów?

Pamiętanie wszystkich zasad o których napisałem wyżej mogłoby być kłopotliwe.

Na szczęście istnieje genialna i w pełni bezpłatna aplikacja Anki, która uwzględnia wszystkie te mechanizmy.

Z pomocą Anki łatwo możesz uczyć się słów w dwóch kierunkach i zapoznawać się z wymową, a aplikacja czuwa nad tym, żeby serwować Ci do powtórzenia tylko te słowa, których jeszcze nie pamiętasz i to w odpowiednich odstępach czasu.

Co wyróżnia aplikację Anki dowiesz się z poniższego filmu.

Anki jest programem domyślnie “pustym”. To oznacza, że żeby rozpocząć naukę słów musisz załadować do Anki pakiet słów (zwany talią lub bazą słów), lub zbudować taki pakiet samodzielnie bezpośrednio w aplikacji.

Samodzielne zbudowanie pakietu 1000 słów lub 3000 słów może potrwać nawet kilka miesięcy, dlatego jeśli zależy Ci na tym, żeby rozpocząć naukę jak najszybciej, to możesz wybrać jeden z gotowych pakietów do Anki, które znajdziesz klikając w przycisk poniżej.

nauka angielskiego fiszki angielski

Pakiety Słów do Nauki Angielskiego

Wszystkie pakiety słów w jednym miejscu.

Wybierz Pakiet