Nauka Angielskiego – Jak Skutecznie Nauczyć się Angielskiego

2018-07-18T08:42:20+00:00

nauka angielskiego jak skutecznie nauczyć się angielskiegoZaczynasz naukę angielskiego, ale coś nie idzie? Próbujesz po raz kolejny, ale wciąż należysz do klubu wiecznie początkujących? Wydałeś mnóstwo pieniędzy na szkoły językowe, ale efekty wciąż są słabe? Obwiniasz się za brak talentu do nauki języków obcych?

Wygląda znajomo? Czas z tym skończyć! W tym artykule opowiem Ci o znakomitej, skutecznej i szybkiej metodzie nauki angielskiego, która przywróci Ci motywację, pewność siebie i wiarę w końcowy sukces.

Czytając ten wpis dokonasz niezwykłego odkrycia i zrozumiesz, że nauka angielskiego może być naprawdę prosta, jeśli tylko wiesz co robić, w jaki sposób i z jakich materiałów skorzystać. Gotowy? To zaczynamy!

Tradycyjna nauka angielskiego – dlaczego nie działa?

Zanim zdradzę Ci sekrety skutecznej nauki angielskiego, chciałbym, żebyś zrozumiał co odpowiada za brak efektów i jak sobie z tym poradzić.

Oto prosty, matematyczny przepis na porażkę i brak efektów:

  1. nauka angielskiego od podstaw – w szkole, metodą tradycyjną (czyli książki i wkuwanie gramatyki)
  2. nauka angielskiego na kursach w szkołach językowych (płacisz, chodzisz, tracisz czas, a postępów nie widać)
  3. nauka angielskich słówek z kartki (słówek, które nigdy nie chcą wejść do głowy)

1+2+3 = PORAŻKA

Dlaczego? Gdzie tkwi błąd?

Błąd tkwi w sposobie nauki angielskiego i każdego innego języka.

Nauka angielskiego czy to w podstawówce, czy w szkole językowej kładzie nacisk na gramatykę, angielskie czasy i beznadziejne uczenie się słówek z kartki.

Moim zdaniem to jest główny powód marnych wyników.

Po prostu ten sposób nauki języka angielskiego nie jest naturalnym sposobem uczenia się jakiegokolwiek języka.

Zamiast jak najszybciej uczyć się na zasadzie „Kali jeść, Kali pić” mozolnie klepiesz gramatykę, czasy i słówka, których też uczyłem się w beznadziejny sposób – z kartki, a później dołączasz do klubu “Angielski dla wiecznie początkujących”. Jesteś w tym klubie? 🙂

Wiesz co jest wspólnym mianownikiem osób z klubu wiecznie początkujących?

Uczysz się, nie widzisz efektu, tracisz motywację, tracisz pieniądze, marnujesz czas, a później obwiniasz siebie stwierdzając “Ja chyba nie mam talentu do nauki języka angielskiego”. To jest największa tragedia – kompletny brak wiary we własne zdolności wynikający z doboru nieodpowiednich metod.

Nauka angielskiego u dzieci –  jak to działa?

Kiedyś zacząłem przyglądać się dwujęzycznym dzieciom moich sąsiadów. Interesowało mnie jak te dzieciaki uczą się języka polskiego (mają ojca amerykanina) i szybko zauważyłem, że mimo iż język polski jest dużo trudniejszy od angielskiego (bezapelacyjnie tak jest) to dzieciaki uczą się go bardzo szybko.

Nauka angielskiego u dzieci wygląda tak:

  • dziecko najpierw dowiaduje się jak nazywać przedmioty i kolory,
  • następnie zaczyna rozumieć znaczenie czasowników „idź, przyjdź, pij, jedz”,
  • później stanów emocjonalnych „wesoły, smutny, uśmiechnięty”
  • na końcu tworzy z tych zlepków informacji jakieś proste zdania typu „Mama jeść obiad”.

Kompletnie bez znaczenia jest poprawność gramatyczna i stylistyczna wypowiedzi dziecka.

W takiej komunikacji chodzi tylko o wzajemne zrozumienie i… to działa! Rodzice rozumieją swoje dzieci, dzieci rozumieją rodziców i zyskują pewność siebie. Czując się zrozumiane coraz chętniej podejmują rozmowę na rozmaite tematy i cieszą się, że zostały zrozumiane i znalazły „wspólny język” z rodzicami.

Co z nauką gramatyki?

Zauważ, że zmiany gramatyczne i stylistyczne rodzice wprowadzają naturalnie wraz z rozwojem dziecka i wtedy kiedy zasób jego słownictwa jest już na tyle bogaty, że pozwala na bardzo swobodną komunikację.

Skąd rodzic bez przygotowania pedagogicznego wie kiedy wprowadzać odpowiednie końcówki dotyczące np. czasów? Nie wie tego, ale jednak większość rodziców doskonale czuje moment w którym należy korygować mowę dziecka.

Skąd dziecko wie jak zastosować prawidłową gramatykę?

Zauważ, że dziecko z czasem potrafi powiedzieć „Wczoraj byłem w sklepie”, „Teraz jestem w sklepie”, „Dzisiaj będę w sklepie” nie wiedząc, że istnieje czas przeszły, teraźniejszy i przyszły.

Z jakiegoś powodu automatycznie zaczyna używać języka, który jest bardzo poprawny, wprost nie rozumiejąc zasad jakie nim rządzą…

Tak właśnie w naturalny sposób uczymy się języków.

Nauka angielskiego u dorosłych – co robić, żeby mieć efekty?

Myślisz, że dorośli są inni niż dzieci pod względem mechanizmów uczenia się i zapamiętywania?

Czy gdybyś używał angielskich czasów (jak dzieci), bez wiedzy na ich temat, po prostu intuicyjnie wstawiając odpowiednie odmiany słów, to czy w ogóle potrzebowałabyś wiedzy na temat reguł nimi rządzących?

Czy gdybyś kupował auto w Anglii i porozumiewał się na zasadzie „Ja chcieć kupić auto” to jak myślisz, dałbyś radę je kupić?

SŁOWA – najważniejszy element nauki angielskiego

Cały problem nauki angielskiego (i chyba każdego innego języka) polega moim zdaniem na tym, że ucząc się go w szkole językowej uczysz się go odwrotnie niż powinieneś.

Tak naprawdę najbardziej istotnym elementem nauki jakiegokolwiek języka jest posiadanie odpowiednio dużego zasobu słów.

Znając świetnie gramatykę z nikim się nie dogadasz bez znajomości większej ilości słów.

Znając mnóstwo słów, dogadasz się praktycznie z każdym nie znając gramatyki.

To jest cała tajemna wiedza, której nauczyciele i szkoły językowe nie przekazują, bo… lepiej uczyć niż nauczyć! Tak, po prostu finansowo jest to dla wszystkich (poza Tobą) opłacalne.

Angielski 1000 słów i 3000 słów

Przeciętny Europejczyk używa w codziennej komunikacji około 3000 słów. Nie wystarczy to do napisania rozprawy doktorskiej, czy studiowania medycyny, ale wystarczy do codziennego, normalnego życia, jakie wiedzie większość z nas.

Tak naprawdę znajomość 1000 najczęściej używanych słów w każdym europejskim języku pozwala na rozumie nawet do 80% treści mówionych i czytanych.

Problem polega na tym, że większość “wiecznie początkujących” nigdy wystarczająco dobrze i na stałe nie zapamiętała nawet pierwszego 1000 słów. W takiej sytuacji nauka w szkole językowej i nauka gramatyki NIGDY nie zapewni satysfakcjonujących postępów językowych.

Nauka angielskiego, a psychologia zapamiętywania

Pewnie zadajesz sobie pytanie: No dobrze, ale jak szybko i na stałe nauczyć się tych 3000 angielskich słów?

Kiedy przed laty szukałem odpowiedzi na to pytanie przypomniała mi się tzw. krzywa zapominania Ebbinghausa. Ebbinghaus twierdził, że wielokrotnie powtórzenie jednej informacji w konkretnych odstępach czasu pozwala zapamiętać tę informację na bardzo długo, a nawet na stałe.

To jest całkiem logiczne. Jest masa informacji, które pamiętasz przez całe życie. Zwykle są to informacje dla Ciebie ważne, ale nie zawsze. Nie sądzę, żeby data bitwy pod Grunwaldem była dla Ciebie szczególnie istotna, ale zakładam się, że jednak ją pamiętasz.

Oczywiście badania Ebbinghausa nie wyczerpują tematu i zarzuca im się pewne braki (o których nie będę tu pisał), jednak dla Ciebie najistotniejsze jest to, że możesz zapamiętać zupełnie bezsensowne dla Ciebie rzeczy stosując odpowiednią metodę.

nauka angielskiego krzywa ebbinghousa

Najlepiej skojarzyć ze sobą obrazy i dźwięki

Oczywiście najlepiej zapamiętuje się informacje na zasadzie skojarzeń. Jeśli otrzymujesz informację zawsze z dodatkowym bodźcem typu wydarzenie, dźwięk, obraz, w momencie kiedy masz w sobie dużo emocji związanych z taką informacją, a samo jej pozyskanie jest dla Ciebie ważne to jest prawie pewne, że zostanie ona zapamiętana na stałe.

To dlatego, większość par pamięta np. swój ulubiony kawałek muzyczny, który był piosenką przy której poznali się w trakcie wakacji.

Taki sposób zapamiętywania informacji o dużym znaczeniu na zasadzie skojarzeń, w połączeniu z ładunkiem emocjonalnym, obrazem i dźwiękiem jest najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem zapamiętywania rozmaitych informacji.

Jednak nawet jeśli nie towarzyszą Ci żadne szczególne emocje, które możesz szybko przypisać do jakiegoś dźwięku, obrazu, czy sytuacji to informacja powtórzona odpowiednią ilość razy w konkretnych odstępach czasu zostanie zapamiętana na stałe a jej przywołanie z pamięci i natychmiastowe użycie będzie dużo łatwiejsze – stanie się ona bardziej dostępna z poziomu Twojego umysłu.

Nauka słówek angielskiego –  ale których?

Zacząłem drążyć temat dwukierunkowo. Z jednej strony szukałem listy słów, które są najczęściej używane w języku angielskim, a z drugiej strony szukałem skutecznej metody powtarzania słów w konkretnych odstępach czasu i tylko tych, których nie pamiętam.

Najpierw zapoznałem się z wszelkimi danymi statystycznymi dotyczącymi frekwencji używania angielskich słów w codziennej komunikacji, a potem wyznaczyłem listę 1000 najczęściej używanych angielskich słów, a później 3000 najczęściej używanych angielskich słów.

Oprócz tego chciałem mieć słowa zawsze przy sobie. Pomyślałem, że ideałem byłaby aplikacja do nauki angielskiego, dzięki której będę mógł się uczyć kiedy tylko chcę.

Tak trafiłem w sieci na program Anki i zakochałem się w tym narzędziu i takiej metodzie nauki języka angielskiego od pierwszego… wejrzenia 😉

Jedną z licznych zalet Anki jest pełna kontrola nad tym czego się uczysz. Kontrolujesz każdy dodany do Anki pakiet.

Anki jest programem domyślnie “pustym”. To oznacza, że żeby rozpocząć naukę słów musisz załadować do Anki pakiet słów (zwany talią lub bazą słów), lub zbudować taki pakiet samodzielnie bezpośrednio w aplikacji.

Samodzielne zbudowanie pakietu 1000 słów lub 3000 słów może potrwać nawet kilka miesięcy, dlatego jeśli zależy Ci na tym, żeby rozpocząć naukę jak najszybciej, to możesz wybrać jeden z gotowych pakietów do Anki, które znajdziesz klikając w przycisk poniżej.

nauka angielskiego fiszki angielski

Pakiety Słów do Nauki Angielskiego

Wszystkie pakiety do aplikacji Anki w jednym miejscu.

Wybierz Pakiet

Jak już wspomniałem Anki daje Ci pełna kontrolę. Raz załadowany pakiet możesz dowolnie modyfikować na własne potrzeby, grupować słowa, nadawać im etykiety przyspieszające mówienie, dodawać własne słowa, rysunki czy inne grafiki do zakupionych talii.

Kupując pakiety z tego bloga otrzymasz dodatkowo i bezpłatnie dostęp do instrukcji wideo w których krok po kroku pokazuję jak jeszcze lepiej wykorzystać tę fantastyczną aplikację.

Genialne jest to, że pakiet kupujesz raz i możesz go rozbudowywać w nieskończoność. Nie ma nic gorszego niż płacenie comiesięcznego abonamentu za używanie innych aplikacji, w których w ogóle nie możesz nic dodać, odjąć, zmodyfikować, otagować.

Przyznam, że zanim trafiłem na Anki przetestowałem chyba wszystkie możliwe aplikacje do nauki języków obcych, które były piękne, nowoczesne i wizualnie wypieszczone, ale to dzięki Anki i moim pakietom nauczyłem się angielskiego. Po prostu dla mnie liczy się skuteczność, a nie wygląd.

Kocham tę aplikację i jestem pewien, że Ty również ją pokochasz, a jak masz dzieciaki, to pokochają ją Twoje dzieciaki, które będą mogły wykorzystać ją do nauki i zapamiętywania czegokolwiek, czego uczą się w szkole!

Przygotowałem krótki film, w którym omawiam zalety tej aplikacji. Jeśli masz czas i ochotę, to zapraszam do obejrzenia.

Program jest znakomity i darmowy na większość systemów operacyjnych. Pozwala uczyć się języka na komputerze, tablecie i smartfonie stale synchronizując postępy w nauce z centralnym serwerem.

Jest to niewiarygodnie znakomite narzędzie do nauki angielskich słówek.

Dodatkowe metody nauki angielskiego

Naucz się 1000 najczęściej używanych słów angielskich w dwóch kierunkach

Zanim zaczniesz czytać lub słuchać czegokolwiek w języku obcym powinieneś perfekcyjnie opanować około 1000 najczęściej używanych słów w języku angielskim, ucząc się ich w dwóch kierunkach, z angielskiego na polski i z polskiego na angielski.

Z aplikacją Anki bez wysiłku nauczysz się tych słów w około 1-2 miesiące, “bawiąc się” aplikacją zaledwie 10-20 minut dziennie.

Osoby, które szybko zapamiętują, nauczą się 1000 słów w 3 tygodnie bez większego wysiłku.

UWAGA: Szybko może okazać się, że 1000 słów to dla Ciebie za mało. Jeżeli podejrzewasz, że tak może być w Twoim przypadku, to lepiej od razu sięgnąć po pakiet 3000 angielskich słów.

Rozbuduj bazy angielskich słówek

Do pakietów słów, które posiadasz dodawaj kiedy chcesz, nowe słowa których znaczenia nie znasz.

Przykład: czytasz stronę internetową, forum, książkę, zagranicznego bloga i jak natrafiasz na słowo, którego znaczenia nie znasz to od razu szukaj jego tłumaczenia i dodaj do programu Anki.

Oczywiście dodając słówka dodawaj również dźwięki lektorskie żeby ćwiczyć poprawną wymowę i osłuchiwać się z językiem.

Anki to jedyny program w którym do gotowych pakietów możesz dodawać również swoje słowa, zwroty i zdania. Nic Cię nie ogranicza 🙂

Dodaj do Anki zlepki słowne i krótkie zdania

Dzięki temu nauczysz się tych samych słówek w konkretnym kontekście. Na stronach ASZA również znajdziesz takie pakiety. Są dostępne np. tutaj >>>

Koniecznie powtarzaj na głos każde słówko po angielsku

Powtarzanie angielskich słów ma same zalety. Dla mózgu powtarzanie słówek stanowi bardzo ważną informację, że to co próbujesz zapamiętać jest istotne. Oprócz tego łączenie bodźców dźwiękowych z obrazem (tekst słowa) i wymową sprawia, że taka informacja również zostanie szybciej zapisana w pamięci długotrwałej naszego mózgu.

Bardzo ważne jest również ćwiczenie aparatu mowy. Wymawianie na głos pozwoli Ci wyćwiczyć prawidłową wymowę i dzięki temu zyskasz dużo więcej pewności siebie podczas konwersacji, co ma bardzo duże znaczenie.

Bez powtarzania na głos nie wyćwiczysz nawyków prawidłowej wymowy.

Dodaj tłumaczenia do nowo dodanych przez Ciebie słów

Ja tłumaczenie słowa sprawdzam w słowniku Oxford Wordpower (wersja na komputer), sprawdzając, czy tłumaczenie pasuje do kontekstu zdania, które przeczytałem (ponieważ jeden wyraz często ma wiele różnych znaczeń).

Jeżeli dane słowo to czasownik nieregularny, od razu zapisuję je do talii w Anki w taki sposób, żeby nie zastanawiać się nad gramatyką np.

Begin – oznacza rozpoczynać, ale jest to czasownik nieregularny, który ma inną formę w czasie przeszłym i tak w tekście mogę spotkać formę „She began” czyli „Ona zaczęła/rozpoczęła” np. 2 dni temu ona rozpoczęła wyścig.

Czytając tekst kiedy trafiam na czasownik nieregularny i sprawdzam go w słowniku Oxford Wordpower to pojawia mi się tylko informacja od jakiego czasownika w bezokoliczniku pochodzi ten wyraz i tak mam informacje: „Past Tense of Begin” – czyli, że jest to czas przeszły od begin.

Czytasz to teraz i już robi się z tego zawiła informacja. Nie wiem z jakiego powodu spece z Oxfordu nigdy nie wpadli na pomysł, żeby zapisać ten wyraz w słowniku w innej formie, np. tak:

she began – ona rozpoczęła

Na szczęście pod tym względem jestem mądrzejszy niż spece z Oxfordu, nauczyciele akademiccy i Ci ze szkół językowych. Po prostu lubię maksymalnie ułatwiać sobie życie, więc we wszystkich pakietach ASZA znajdziesz czasowniki nieregularne w formie upraszczającej naukę.

Tak naprawdę ucząc się możesz nawet nie wiedzieć, że trafiłeś na czasownik nieregularny. Nie musisz tego wiedzieć, żeby poprawnie go zastosować. Ma być łatwo, szybko i przyjemnie.

Można poprawnie, samodzielnie i w banalnie prosty sposób nauczyć się stosowania wszystkich czasowników nieregularnych np. w czasie przeszłym bez zastanawiania się w jakim czasie mówisz i od jakiego bezokolicznika pochodzi dany czasownik nieregularny.

Po prostu wpisujesz do Anki:

She began – ona rozpoczęła

Zobacz na bardzo krótkim filmie jak w praktyce wygląda to w moich pakietach do Anki:

I po problemie. Ucząc się w ten sposób automatycznie uczysz się poprawnego użycia czasowników nieregularnych w czasie przeszłym bez zbędnego pierdzenia w stołek przy gramatyce.

Uczysz się jak małe dziecko, które również nie zna gramatyki i nie odróżnia czasów – wie tylko, że jak coś było wczoraj to mówi się „she began”.

Po co dodatkowo komplikować sprawę? Prawdę mówiąc nie wiem, ale właśnie pokazałem Ci jeden ze sposobów na naukę gramatyki, bez uczenia się gramatyki!

Nigdy nie spotkałem się wcześniej z takim podejściem, ale zastanawiając się jak mogę usprawnić swoją naukę i pominąć gramatykę (której przecież ciągle się uczyłem i zawsze efekt był marny) wpadłem na pomysł takiego ulepszenia.

Póki co nie zauważam skutków ubocznych. Ja wszystkie swoje pakiety buduję w ten sposób i zauważyłem, że czytając teksty automatycznie wiem w jakim czasie podana jest konkretna informacja (pod warunkiem, że uczyłem się w dwóch kierunkach, czyli z angielskiego na polski i z polskiego na angielski).

Oczywiście dodając słówko „began” dodaję je w każdej osobie np. he/she/it – began / on/ona/ono rozpoczęło itd.

Gdybym został nagle lektorem angielskiego i zastosował taką metodę na swoich uczniach w szkole językowej, to pewnie zostałbym wywalony z większości takich szkół za zbyt dobre efekty…

Genialny patent na naukę angielskiego

Jeżeli bardzo kiepsko znasz angielski to polecam taką metodę: weź dowolną, krótką powieść, opowieść, kryminał, jakąś luźną angielską lekturę (nic skomplikowanego technicznie typu: informatyka, medycyna, ekonomia) i zacznij ją czytać.

Zaplanuj sobie przeczytanie np. 3 stron dziennie. Do programu Anki wpisuj wszystkie angielskie wyrazy (również czasowniki nieregularne), których nie znasz, wraz z tłumaczeniami.

Przeczytaj w ten sposób całą książkę, codziennie ucząc się wyrazów w programie Anki.

Po przeczytaniu całej książki i nauczeniu słówek (kiedy podczas nauki będziesz pamiętać znaczenie wszystkich słów) weź tę książkę do ręki i przeczytaj ją jeszcze raz – efekt będzie zdumiewający.

Odkryjesz, że potrafisz bez przeszkód przeczytać i zrozumieć całą angielską książkę. Chyba nie muszę dodawać jak to wpłynie na Twoją motywację i chęć do dalszej nauki…

Co jeśli już opanuję 3000 angielskich słów?

Czytaj angielskie książki, blogi, fora, publikacje, portale internetowe i działaj w taki sposób jak to opisałem wyżej. Przykładowe strony po angielsku:

http://www.bloomberg.com

http://uk.reuters.com/

http://www.bbc.com

http://www.independent.co.uk/

https://www.yahoo.com/

http://www.msn.com/en-us

https://www.gov.uk/ – strona rządowa, pisana bardzo przystepnym angielskim – genialna do nauki

Oglądaj angielskie filmy z angielskimi napisami – choćby jeden film dziennie z TED.com

Koniecznie z angielskimi napisami i wpisuj do Anki słowa, których nie znasz. Poniżej filmik z instrukcją jak korzystać z angielskich napisów na TED.com.

Co ze szkołami nauki języka angielskiego?

Jeśli Twój zasób słownictwa jest wystarczająco duży i pozwala na swobodną komunikację wtedy moim zdaniem można zastanowić się nad wybraniem szkoły językowej w której doszlifujesz gramatykę i konwersacje.

Ja osobiście wybrałbym jednak native speakera i szlifował angielski np. przez Skype – moim zdaniem to dużo lepsza i tańsza metoda.

Nie marnujesz cennego czasu i pieniędzy na dojazdy do szkoły językowej, odpadają koszty zakupu podręczników oraz opłacania kosztów czynszu za lokale, które szkoła wynajmuje i przerzuca je na swoich kursantów.

Generalnie nauka języków może być łatwa, przyjemna i tania – jeśli tylko korzystasz z odpowiednich materiałów w odpowiedni sposób.

Jedynym sensownym dla mnie argumentem, który przemawia za tym, żeby uczęszczać do szkoły językowej byłoby zdobycie certyfikatu, który jest w pewien sposób wymagany np. do podjęcia studiów czy pracy.

Przykładowo jeśli ktoś chce wyemigrować do Australii to musi zdać egzamin IELTS – wtedy szkoły językowe mają program dostosowany do potrzeb osób zdających takie certyfikaty i warto wybrać się na taki kurs, ale… po uprzednim opanowaniu przynajmniej 3000 słów.

Co jest najważniejsze na tym etapie nauki angielskiego?

Jak najszybciej zainstalować program Anki i zacząć się uczyć 🙂. To podtrzyma Twoją motywację, bo zobaczysz bardzo szybki postęp, później będzie już mocno z górki.

Do każdego pakietu na ASZA.pl dołączamy instrukcje video krok po kroku, dzięki której błyskawicznie rozpoczniesz naukę i poznasz różne triki, o których mało kto wie.

Oprócz nauki słówek stosuj (kiedy masz czas) pozostałe metody o których napisałem, a nauka angielskiego stanie się łatwa i przyjemna.

Z czasem kiedy opanujesz w ten sposób około 4000 słów będziesz już bardzo swobodnie mówić po angielsku.

To naprawdę wymaga niewielkiego nakładu czasowego i finansowego. Kluczowa jest systematyczność i skorzystanie z wysokiej jakości pakietów do Anki, z którymi o systematyczność i motywację będzie łatwo, bo po prostu będziesz widzieć szalone postępy.

nauka angielskiego fiszki angielski

Pakiety Słów do Nauki Angielskiego

Wszystkie pakiety do aplikacji Anki w jednym miejscu.

Wybierz Pakiet

Jeżeli czytasz dalej, to oznacza, że należysz do bardzo wytrwałych ludzi i Twoje szanse na nauczenie się angielskiego są ogromne. Wobec tego mam dla Ciebie jeszcze jeden krótki film, który pozwoli Ci zrozumieć dlaczego naukę języka angielskiego warto zaczynać od nauki słów.

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i życzę Ci powodzenia oraz licznych sukcesów życiowych 🙂

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
asza.plmr_energyaldonaadamskiiza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
iza
Gość
iza

Świetny artykuł, bardzo dziękuję. Najlepsze co przeczytałam o nauce języka angielskiego.

adamski
Gość
adamski

Patent na naukę tych przeklętych czasowników nieregularnych wydaje się być mega 🙂 Czy czasowniki w tej formie są w tych pakietach, które sobie można zakupić na tej stronie?

aldona
Gość
aldona

Czy do tych pakietów są dołączone jakieś wideo instrukcje dotyczące Anki?

mr_energy
Gość
mr_energy

Nigdy nie widziałem tak dobrego poradnika w necie jak ten – szacun ziomki, kawał dobrej roboty.