nauka angielskiego jak skutecznie nauczyć się angielskiegoZaczynasz naukę angielskiego, ale coś nie idzie? Próbujesz po raz kolejny, ale wciąż należysz do klubu wiecznie początkujących? Wydałeś mnóstwo pieniędzy na szkoły językowe, ale efekty wciąż są słabe? Obwiniasz się za brak talentu do nauki języków obcych?

Wygląda znajomo? Czas z tym skończyć! W tym artykule opowiem Ci o znakomitej, skutecznej i szybkiej metodzie nauki angielskiego, która przywróci Ci motywację, pewność siebie i wiarę w końcowy sukces.

Czytając ten wpis dokonasz niezwykłego odkrycia i zrozumiesz, że nauka angielskiego może być naprawdę prosta, jeśli tylko wiesz co robić, w jaki sposób i z jakich materiałów skorzystać. Gotowy? To zaczynamy!

Tradycyjna nauka angielskiego – dlaczego nie działa?

Zanim zdradzę Ci sekrety skutecznej nauki angielskiego, chciałbym, żebyś zrozumiał co odpowiada za brak efektów i jak sobie z tym poradzić.

Błąd tkwi w sposobie nauki angielskiego i każdego innego języka.

Nauka angielskiego czy to w podstawówce, czy w szkole językowej kładzie nacisk na gramatykę, angielskie czasy i nieefektywne uczenie się słówek z kartki. Cały proces nauki jest słabo przemyślany, upierdliwy, nudny i nie przynosi natychmiastowych efektów.

Po prostu ten sposób nauki języka angielskiego nie jest naturalnym sposobem uczenia się jakiegokolwiek języka.

Zamiast jak najszybciej uczyć się na zasadzie „Kali jeść, Kali pić” mozolnie klepiesz gramatykę, czasy i słówka, a później dołączasz do klubu “Angielski dla wiecznie początkujących”. Jesteś w tym klubie? 🙂

Wiesz co jest wspólnym mianownikiem osób z klubu wiecznie początkujących?

Uczysz się, nie widzisz efektu, tracisz motywację, tracisz pieniądze, marnujesz czas, a później obwiniasz siebie stwierdzając “Ja chyba nie mam talentu do nauki języka angielskiego”. To jest największa tragedia – kompletny brak wiary we własne zdolności wynikający z faktu, że uczysz się za pomocą złych metod.

Naturalna nauka angielskiego…

Jakiś czas temu zacząłem przyglądać się dwujęzycznym dzieciom moich sąsiadów. Interesowało mnie jak te dzieciaki uczą się języka polskiego (mają ojca amerykanina) i szybko zauważyłem, że mimo iż język polski jest dużo trudniejszy od angielskiego (bezapelacyjnie tak jest) to dzieciaki uczą się go błyskawicznie.

Wygląda to mniej więcej tak:

  • dziecko najpierw dowiaduje się jak nazywać przedmioty i kolory,
  • następnie zaczyna rozumieć znaczenie czasowników „idź, przyjdź, pij, jedz”,
  • później stanów emocjonalnych „wesoły, smutny, uśmiechnięty”
  • na końcu tworzy z tych zlepków informacji jakieś proste zdania typu „Mama jeść obiad”.

Kompletnie bez znaczenia jest poprawność gramatyczna i stylistyczna wypowiedzi dziecka!

W takiej komunikacji chodzi tylko o wzajemne zrozumienie i… to działa! Rodzice rozumieją swoje dzieci, dzieci rozumieją rodziców i zyskują pewność siebie. Czując się zrozumiane coraz chętniej podejmują rozmowę na rozmaite tematy i cieszą się, że zostały zrozumiane i znalazły „wspólny język” z rodzicami. Proste? Banalnie proste, ale jak to zrobić? Czytaj dalej…

Co z nauką gramatyki?

Zauważ, że zmiany gramatyczne i stylistyczne rodzice wprowadzają naturalnie wraz z rozwojem dziecka i wtedy kiedy zasób jego słownictwa jest już na tyle bogaty, że pozwala na bardzo swobodną komunikację.

Skąd rodzic bez przygotowania pedagogicznego wie kiedy wprowadzać odpowiednie końcówki dotyczące np. czasów? Nie wie tego, ale jednak większość rodziców doskonale czuje moment w którym należy korygować mowę dziecka.

Skąd dziecko wie jak zastosować prawidłową gramatykę?

Zauważ, że dziecko z czasem potrafi powiedzieć „Wczoraj byłem w sklepie”, „Teraz jestem w sklepie”, „Dzisiaj będę w sklepie” nie wiedząc, że istnieje czas przeszły, teraźniejszy i przyszły.

Z jakiegoś powodu automatycznie zaczyna używać języka, który jest bardzo poprawny, wprost nie rozumiejąc zasad jakie nim rządzą…

To jest właśnie naturalny sposób uczenia się języków.

Nauka angielskiego – co robić, żeby mieć SZYBKIE efekty?

Czy gdybyś używał angielskich czasów (jak dzieci), bez wiedzy na ich temat, po prostu intuicyjnie wstawiając odpowiednie odmiany słów, to czy w ogóle potrzebowałabyś wiedzy na temat reguł nimi rządzących?

Czy gdybyś kupował auto w Anglii i porozumiewał się na zasadzie „Ja chcieć kupić auto” to jak myślisz, dałbyś radę je kupić?

SŁOWA – najważniejszy element nauki angielskiego

Cały problem nauki angielskiego (i każdego innego języka) polega na tym, że ucząc się go w szkole językowej uczysz się go odwrotnie niż powinieneś.

Tak naprawdę najbardziej istotnym elementem nauki jakiegokolwiek języka jest posiadanie odpowiednio dużego zasobu słów.

Znając świetnie gramatykę z nikim się nie dogadasz bez znajomości większej ilości słów.

Znając mnóstwo słów, dogadasz się praktycznie z każdym nie znając gramatyki.

To jest cała tajemna wiedza, której nauczyciele i szkoły językowe nie przekazują, bo… lepiej uczyć (i stale pobierać wynagrodzenie oraz udzielać korepetycji) niż nauczyć! Tak, po prostu finansowo jest to dla wszystkich (poza Tobą) opłacalne.

Angielski 1000 słów i 3000 słów – co to daje?

Przeciętny Europejczyk używa w codziennej komunikacji około 3000 słów. Nie wystarczy to do napisania rozprawy doktorskiej, czy studiowania medycyny, ale wystarczy do codziennego, normalnego życia, jakie wiedzie większość z nas.

Tak naprawdę znajomość 1000 najczęściej używanych słów w każdym europejskim języku pozwala na rozumienie nawet do 80% treści mówionych i czytanych.

Problem polega na tym, że większość “wiecznie początkujących” nigdy wystarczająco dobrze i na stałe nie zapamiętała nawet pierwszego 1000 angielskich słów. W takiej sytuacji nauka w szkole językowej i nauka gramatyki NIGDY nie zapewni satysfakcjonujących postępów językowych.

nauka angielskiego fiszki angielski

Pakiety 1000 Słów i 3000 Słów do Nauki Angielskiego

Wszystkie pakiety w jednym miejscu.

Wybierz Pakiet

Jak szybko zapamiętywać angielskie słowa i zwroty?

Pewnie zadajesz sobie pytanie: No dobrze, ale jak szybko i na stałe nauczyć się tych powiedzmy 3000 angielskich słów?

Odpowiedź daje krzywa. Ebbinghausa. Ebbinghaus podczas swoich badań wykazał, że wielokrotnie powtórzenie jednej informacji w konkretnych odstępach czasu pozwala zapamiętać tę informację na bardzo długo, a nawet na stałe.

To jest całkiem logiczne. Jest masa informacji, które pamiętasz przez całe życie. Zwykle są to informacje dla Ciebie ważne, ale nie zawsze. Nie sądzę, żeby data bitwy pod Grunwaldem była dla Ciebie szczególnie istotna, ale zakładam się, że pamiętasz rok 1410 z lekcji historii.

Z badań Ebbinghausa najistotniejsze jest to, że możesz zapamiętać zupełnie bezsensowne dla Ciebie rzeczy stosując odpowiednią metodę. Zaraz dokładnie powiem Ci jaka metoda będzie dla Ciebie najlepsza… ale jeszcze kilka uwag o skutecznym zapamiętywaniu.

nauka angielskiego krzywa ebbinghousa

Łącz ze sobą obrazy i dźwięki

Oczywiście najlepiej zapamiętuje się informacje na zasadzie skojarzeń. Jeśli otrzymujesz informację zawsze z dodatkowym bodźcem typu wydarzenie, dźwięk, obraz, w momencie kiedy masz w sobie dużo emocji związanych z taką informacją, a samo jej pozyskanie jest dla Ciebie ważne to jest prawie pewne, że zostanie ona zapamiętana na stałe.

To dlatego, większość par pamięta np. swój ulubiony kawałek muzyczny, który był piosenką przy której poznali się w trakcie wakacji.

Taki sposób zapamiętywania informacji o dużym znaczeniu na zasadzie skojarzeń, w połączeniu z ładunkiem emocjonalnym, obrazem i dźwiękiem jest najlepszym i najbardziej skutecznym sposobem zapamiętywania rozmaitych informacji.

Jednak nawet jeśli nie towarzyszą Ci żadne szczególne emocje, które możesz szybko przypisać do jakiegoś dźwięku, obrazu, czy sytuacji to informacja wzrokowo-słuchowa powtórzona odpowiednią ilość razy w konkretnych odstępach czasu zostanie zapamiętana na stałe a jej przywołanie z pamięci i natychmiastowe użycie będzie dużo łatwiejsze. Stanie się ona bardziej dostępna z poziomu Twojego umysłu.

Nauka angielskich słówek –  ale których?

Zacząłem drążyć temat dwukierunkowo. Z jednej strony szukałem listy słów, które są najczęściej używane w języku angielskim, a z drugiej strony szukałem skutecznej metody powtarzania słów w konkretnych odstępach czasu i tylko tych słów, których nie pamiętam.

Najpierw zapoznałem się z wszelkimi danymi statystycznymi dotyczącymi frekwencji używania angielskich słów w codziennej komunikacji, a potem wyznaczyłem listę 1000 najczęściej używanych angielskich słów, a później 3000 najczęściej używanych angielskich słów.

Oprócz tego chciałem mieć słowa zawsze przy sobie. Pomyślałem, że ideałem byłaby aplikacja do nauki angielskiego, dzięki której będę mógł się uczyć kiedy tylko chcę.

Tak trafiłem w sieci na aplikację Anki i zakochałem się w tym narzędziu od pierwszego… wejrzenia 😉

Jedną z licznych zalet Anki jest pełna kontrola nad tym czego się uczysz. Kontrolujesz każdy dodany do Anki pakiet.

Jedyną, ale mało znaczącą wadą Anki jest to, że domyślnie jest to aplikacja pusta. To oznacza, że żeby rozpocząć naukę słów musisz załadować do Anki pakiet słów (zwany talią lub bazą słów), lub zbudować taki pakiet samodzielnie bezpośrednio w aplikacji.

Samodzielne zbudowanie pakietu 1000 słów lub 3000 słów może potrwać nawet kilka miesięcy, dlatego jeśli zależy Ci na tym, żeby rozpocząć naukę jak najszybciej, to możesz wybrać jeden z gotowych pakietów do Anki, które znajdziesz klikając w przycisk poniżej.

nauka angielskiego fiszki angielski

Pakiety Słów do Nauki Angielskiego

Wszystkie pakiety w jednym miejscu.

Wybierz Pakiet

Jak już wspomniałem Anki daje Ci pełna kontrolę. Raz załadowany pakiet możesz dowolnie modyfikować na własne potrzeby, grupować słowa, nadawać im etykiety przyspieszające mówienie, dodawać własne słowa, rysunki czy inne grafiki do Twoich własnych talii.

Pobierając pakiet ze strony ASZA, otrzymasz również dostęp do znakomitych instrukcji wideo związanych z używaniem tej genialnej aplikacji.

Pakiet, który posiadasz możesz rozbudowywać w nieskończoność.

Przyznam, że zanim trafiłem na Anki przetestowałem absolutnie wszystkie możliwe aplikacje do nauki języków obcych, które były piękne, nowoczesne i wizualnie wypieszczone, ale to dzięki Anki i stworzonym przeze mnie pakietom nauczyłem się angielskiego. Po prostu dla mnie liczy się skuteczność i błyskawiczna nauka – pozostałe kwestie mają znaczenie drugorzędne.

Kocham tę aplikację i jestem pewien, że Ty również ją pokochasz, a jak masz dzieciaki, to pokochają ją Twoje dzieciaki.

Przygotowałem krótki film, w którym omawiam zalety tej aplikacji. Jeśli masz czas i ochotę, to zapraszam do obejrzenia.

Aplikacja jest znakomita i bezpłatna na większość systemów operacyjnych. Tylko na smartfony Apple jest płatna, ale to też nie problem, bo istnieje bezpłatna wersja do nauki online, w której uczysz się przez przeglądarkę, bez potrzeby instalacji jakiejkolwiek aplikacji, a Twoje postepy są zapisywane na serwerze.

Aplikacja pozwala uczyć się języka na komputerze, tablecie i smartfonie stale synchronizując postępy w nauce z serwerem online.

Jest to znakomite narzędzie do nauki angielskich słówek i do nauki języków obcych w ogóle

Jak uczyć się z pomocą aplikacji?

Powtarzaj na głos każde angielskie słówko

Powtarzanie angielskich słów ma same zalety. Dla mózgu powtarzanie słówek stanowi bardzo ważną informację, że to co próbujesz zapamiętać jest istotne. Oprócz tego łączenie bodźców dźwiękowych z obrazem (tekst słowa) i wymową sprawia, że taka informacja również zostanie szybciej zapisana w pamięci długotrwałej naszego mózgu.

Bardzo ważne jest również ćwiczenie aparatu mowy. Wymawianie na głos pozwoli Ci wyćwiczyć prawidłową wymowę i dzięki temu zyskasz dużo więcej pewności siebie podczas konwersacji, co ma bardzo duże znaczenie i sprawi, że będziesz mieć więcej odwagi.

Powtarzanie na głos jest kluczowe żeby wyćwiczyć nawyki prawidłowej wymowy.

Dodaj własne słowa do posiadanych pakietów

Ja tłumaczenie nowych słów sprawdzam w słowniku Oxford Wordpower, ale możesz wykorzystać do tego również Google Translator. Jeśli gdzieś w internecie, podczas czytania angielskich treści trafiam na nowe słówko, to po prostu dodaję je do swojego pakietu. Świetne jest to, że mam pełną kontrolę nad pakietem i mogę go rozbudowywać w nieskończoność. Inne aplikacje w ogóle nie dają mi tej możliwości.

Jeżeli dane słowo to czasownik nieregularny, od razu zapisuję je do talii w Anki w taki sposób, żeby nie zastanawiać się nad gramatyką np.

Begin – oznacza rozpoczynać, ale jest to czasownik nieregularny, który ma inną formę w czasie przeszłym i tak w tekście mogę spotkać formę „She began” czyli „Ona zaczęła/rozpoczęła” np. 2 dni temu ona rozpoczęła wyścig.

Czytając tekst kiedy trafiam na czasownik nieregularny i sprawdzam go w słowniku Oxford Wordpower to pojawia mi się tylko informacja od jakiego czasownika w bezokoliczniku pochodzi ten wyraz i tak mam informacje: „Past Tense of Begin” – czyli, że jest to czas przeszły od begin.

Czytasz to teraz i już robi się z tego zawiła informacja. Nie wiem z jakiego powodu spece z Oxfordu nigdy nie wpadli na pomysł, żeby zapisać ten wyraz w słowniku w innej formie, np. tak:

she began – ona rozpoczęła

Na szczęście ja na to wpadłem. Po prostu lubię maksymalnie ułatwiać sobie życie, więc we wszystkich pakietach ASZA znajdziesz czasowniki nieregularne w formie upraszczającej naukę – czyli od razu w kontekście.

Tak naprawdę ucząc się możesz nawet nie wiedzieć, że trafiłeś na czasownik nieregularny. Nie musisz tego wiedzieć, żeby poprawnie go zastosować. Ma być łatwo, szybko i przyjemnie.

Można poprawnie, samodzielnie i w banalnie prosty sposób nauczyć się stosowania wszystkich czasowników nieregularnych np. w czasie przeszłym bez zastanawiania się w jakim czasie mówisz i od jakiego bezokolicznika pochodzi dany czasownik nieregularny.

Po prostu wpisujesz do Anki:

She began – ona rozpoczęła

Zobacz na bardzo krótkim filmie jak w praktyce wygląda to w moich pakietach do Anki:

I po problemie. Ucząc się w ten sposób automatycznie uczysz się poprawnego użycia czasowników nieregularnych w czasie przeszłym bez zbędnego pierdzenia w stołek przy gramatyce.

Uczysz się jak małe dziecko, które również nie zna gramatyki i nie odróżnia czasów – wie tylko, że jak coś było wczoraj to mówi się „she began”.

Po co dodatkowo komplikować sprawę? Prawdę mówiąc nie wiem, ale właśnie pokazałem Ci jeden ze sposobów na naukę gramatyki, bez uczenia się gramatyki!

Nigdy nie spotkałem się wcześniej z takim podejściem, ale zastanawiając się jak mogę usprawnić swoją naukę i pominąć gramatykę (której przecież ciągle się uczyłem i zawsze efekt był marny) wpadłem na pomysł takiego ulepszenia.

Póki co nie zauważam skutków ubocznych. Ja wszystkie swoje pakiety buduję w ten sposób i zauważyłem, że czytając teksty automatycznie wiem w jakim czasie podana jest konkretna informacja (pod warunkiem, że uczyłem się w dwóch kierunkach, czyli z angielskiego na polski i z polskiego na angielski –  a tak jest zbudowany każdy z moich pakietów).

Oczywiście dodając słówko „began” dodaję je w każdej osobie np. he/she/it – began / on/ona/ono rozpoczęło itd.

Gdybym został nagle lektorem angielskiego i zastosował taką metodę na swoich uczniach w szkole językowej, to pewnie zostałbym wywalony z większości takich szkół za zbyt dobre efekty nauczania innych… 🙂

Co jeśli już opanuję 3000 angielskich słów?

Czytaj angielskie książki, blogi, fora, publikacje, portale internetowe i działaj w taki sposób jak to opisałem wyżej. Przykładowe strony po angielsku:

http://www.bloomberg.com

http://uk.reuters.com/

http://www.bbc.com

http://www.independent.co.uk/

https://www.yahoo.com/

http://www.msn.com/en-us

https://www.gov.uk/ – strona rządowa, pisana bardzo przystepnym angielskim – genialna do nauki

Oglądaj angielskie filmy z angielskimi napisami – choćby jeden film dziennie z TED.com

Koniecznie z angielskimi napisami i wpisuj do Anki słowa, których nie znasz. Poniżej filmik z instrukcją jak korzystać z angielskich napisów na TED.com.

Co ze szkołami nauki języka angielskiego?

Po opanowaniu 3000 angielskich słów ja osobiście zamiast lekcji w szkołach językowych wybrałbym pomoc native speakera i szlifował angielski np. przez Skype – moim zdaniem to dużo lepsza i tańsza metoda.

Nie marnujesz cennego czasu i pieniędzy na dojazdy do szkoły językowej, odpadają koszty zakupu podręczników oraz opłacania kosztów czynszu za lokale, które szkoła wynajmuje i przerzuca je na swoich kursantów.

Generalnie nauka języków może być łatwa, przyjemna – jeśli tylko korzystasz z odpowiednich materiałów w odpowiedni sposób.

Jedynym sensownym dla mnie argumentem, który przemawia za tym, żeby uczęszczać do szkoły językowej byłoby zdobycie certyfikatu, który jest w pewien sposób wymagany np. do podjęcia studiów czy pracy.

Przykładowo jeśli ktoś chce wyemigrować do Australii to musi zdać egzamin IELTS – wtedy szkoły językowe mają program dostosowany do potrzeb osób zdających takie certyfikaty i warto wybrać się na taki kurs, ale… po uprzednim opanowaniu przynajmniej 3000 słów.

Zatem jak szybko zacząć?

Jak najszybciej wybierz jeden z dostępnych pakietów >> i rozpocznij błyskawiczną naukę angielskiego. To podtrzyma Twoją motywację, bo zobaczysz bardzo szybki postęp, później będzie już mocno z górki.

Do każdego pakietu na ASZA.pl otrzymasz instrukcje video krok po kroku, dzięki którym błyskawicznie rozpoczniesz naukę i poznasz różne triki opcje Anki, dzięki którym jeszcze bardziej przyspieszysz naukę.

Oprócz nauki słówek stosuj (kiedy masz czas) pozostałe metody o których napisałem, a nauka angielskiego stanie się łatwa i przyjemna.

Z czasem kiedy opanujesz w ten sposób około 4000 słów będziesz już bardzo swobodnie mówić po angielsku.

To naprawdę wymaga niewielkiego nakładu czasowego.

nauka angielskiego fiszki angielski

Pakiety Słów do Nauki Angielskiego

Wszystkie pakiety w jednym miejscu.

Wybierz Pakiet

Jeżeli czytasz dalej, to oznacza, że należysz do bardzo wytrwałych ludzi i Twoje szanse na nauczenie się angielskiego są ogromne. Wobec tego mam dla Ciebie jeszcze jeden krótki film, który pozwoli Ci zrozumieć dlaczego naukę języka angielskiego warto zaczynać właśnie od nauki słów.

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu i życzę Ci powodzenia oraz licznych sukcesów życiowych – nie tylko językowych 🙂